начало

Цвета Желязкова е новият председател на окръжния съд във Варна Цвета Желязкова е новият председател на окръжния съд във Варна

ИЗЗЕТИ ВЕЩИ... =какаво се слу4ва с тях

Дискусии и казуси в областта на: Наказателно право, Наказателен процес, Криминалистика, Съдебни експертизи
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


ИЗЗЕТИ ВЕЩИ... =какаво се слу4ва с тях

Мнениеот gal61 » 18 Апр 2007, 21:54

".....По време на акцията от печатницата бяха иззети графопреса, офсетна машина, ръчен книговезки нож, шивашка ръчна машина, фотокопирна техника, компютър и алуминиева матрица......"
ВЪПРОСЪТ МИ Е :
1. КАКВО СТАВА С ТЕЗИ ВЕЩИ- кой,как и по какъв ред се разпорежда с тях ?


благодаря предварително за мненията.
gal61
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 18 Апр 2007, 21:43

Мнениеот Clavdivs. » 18 Апр 2007, 22:11

:D
Ами седят си някъде в/около/под някое РПУ и ръждясват.
Така описаните вещи най вероятно това ще правят докато приключи наказателното производство. /може и след това/.
Имаше един знаменит случай в Н-ското РПУ където полицаите бяха изпушили няколко мастербокса цигари и изпили десетки бутилки уиски без бандероли, та като се наложи да се предават стана голямо чудо докато намерят пак такива контрабандни :lol:

В /не/един следователски кабинет имаше 10-на телевизора като видеостена си ги ползваха хахахаха
Clavdivs.
Потребител
 
Мнения: 639
Регистриран на: 17 Апр 2007, 13:20

Мнениеот Clavdivs. » 18 Апр 2007, 22:24

НАКАЗАТЕЛНО-ПРОЦЕСУАЛЕН КОДЕКС

Глава дванадесета.
ВЕЩЕСТВЕНИ ДОКАЗАТЕЛСТВА
Видове веществени доказателства

Чл. 109. Като веществени доказателства се събират и проверяват предметите, които са били предназначени или са послужили за извършване на престъплението, върху които има следи от престъплението или са били предмет на престъплението, както и всички други предмети, които могат да послужат за изясняване на обстоятелствата по делото.


Описване, фотографиране и прилагане на веществени доказателства към делото
Чл. 110. (1) Веществените доказателства трябва да бъдат внимателно огледани, подробно описани в съответен протокол и по възможност фотографирани.

(2) Веществените доказателства се прилагат към делото, като се вземат мерки да не се повредят или изменят.

(3) Когато делото се предава от един орган на друг, веществените доказателства се предават заедно с него.

(4) Веществени доказателства, които поради размерите си или по други причини не могат да бъдат приложени към делото, трябва да бъдат по възможност запечатани и оставени на съхранение в местата, посочени от съответния орган.

(5) Парите и другите ценности се предават за пазене в търговска банка, обслужваща държавния бюджет, или в Българската народна банка.


Пазене на веществените доказателства

Чл. 111. (1) Веществените доказателства се пазят, докато завърши наказателното производство.

(2) Предметите, иззети като веществени доказателства, с разрешение на прокурора могат да бъдат върнати на правоимащите, от които са отнети, преди да завърши наказателното производство, само когато това няма да затрудни разкриването на обективната истина и не са предмет на административно нарушение.

(3) Отказът на прокурора по ал. 2 може да бъде обжалван от правоимащото лице пред съответния първоинстанционен съд. Съдът се произнася по жалбата в тридневен срок от постъпването й еднолично в закрито заседание с определение, което е окончателно.

(4) Предметите, иззети като веществени доказателства, които подлежат на бързо разваляне и не могат да се върнат на правоимащите, от които са отнети, с разрешение на прокурора се предават на съответните учреждения и юридически лица за ползване според предназначението им или се продават и получената сума се внася в търговска банка, обслужваща държавния бюджет.

(5) Наркотичните вещества, прекурсорите и растенията, съдържащи наркотични вещества, могат да бъдат унищожени преди приключване на наказателното производство при условията и по реда на Закона за контрол върху наркотичните вещества и прекурсорите. В този случай до приключване на производството се пазят само иззетите представителни проби.


Разпореждане с веществени доказателства
Чл. 112. (1) Освен в случаите, предвидени в чл. 53 от Наказателния кодекс, предметите, иззети като веществени доказателства, се отнемат в полза на държавата, когато не е установено на кого принадлежат и в едногодишен срок от завършването на наказателното производство не са били потърсени.

(2) Предметите, иззети като веществени доказателства, притежаването на които е забранено, се предават на съответните учреждения или се унищожават.

(3) Писмата, книжата или други писмени актове, иззети като веществени доказателства, се оставят към делото или се предават на заинтересованите учреждения, юридически и физически лица.


Спор за право върху предмети, иззети като веществени доказателства

Чл. 113. Когато възникне спор за право върху предмети, иззети като веществени доказателства, който подлежи на разглеждане по реда на Гражданския процесуален кодекс, те се пазят, докато решението на гражданския съд влезе в сила.
....



Виж и чл.144 до 159 от ИНСТРУКЦИЯ № 1 ОТ 22 МАРТ 2004 Г. ЗА РАБОТАТА И ВЗАИМОДЕЙСТВИЕТО НА ОРГАНИТЕ НА ПРЕДВАРИТЕЛНОТО РАЗСЛЕДВАНЕ
Clavdivs.
Потребител
 
Мнения: 639
Регистриран на: 17 Апр 2007, 13:20

Мнениеот Clavdivs. » 18 Апр 2007, 22:29

Ей ти я и нея да не я търсиш:

ИНСТРУКЦИЯ № 1 ОТ 22 МАРТ 2004 Г. ЗА РАБОТАТА И ВЗАИМОДЕЙСТВИЕТО НА ОРГАНИТЕ НА ПРЕДВАРИТЕЛНОТО РАЗСЛЕДВАНЕ
ИЗДАДЕНА ОТ ПРОКУРАТУРАТА НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ, МИНИСТЕРСТВОТО НА ВЪТРЕШНИТЕ РАБОТИ И НАЦИОНАЛНАТА СЛЕДСТВЕНА СЛУЖБА
Обн. ДВ. бр.30 от 13 Април 2004г., попр. ДВ. бр.37 от 4 Май 2004г., изм. ДВ. бр.63 от 4 Август 2006г.

Раздел XXII.
Веществени доказателства
Чл. 144. Органите на предварителното производство вземат всички необходими мерки за правилното съхраняване и грижливо опазване на веществените доказателства.


Чл. 145. В прокуратурите, следствените служби и поделенията на МВР се съставят и водят книги за контрол и отчет на веществените доказателства.


Чл. 146. Ръководителите на прокуратурите, следствените служби и съответните поделения на МВР осигуряват подходящи условия за правилното съхранение и пазене на веществените доказателства: охраняеми паркинги и складове, каси, здраво затварящи се и заключващи се шкафове и др. Те ежегодно проверяват как се съхраняват и отчитат веществените доказателства и вземат мерки за отстраняването на допуснатите слабости.


[Препратки от практика]
Чл. 147. (1) Веществените доказателства се приобщават по делото с документ, например:

1. протокол за следственото действие, при което са били иззети или изготвени;

2. протокол за доброволно предаване, в който се посочва лицето, което ги е доставило, или "свидетел под защита", като при повече от един такъв свидетел по делото се указва и поредният му номер;

3. копие от писмото с искане по чл. 133 НПК и съпроводителното писмо, с което са предадени такива доказателства по делото;

4. постановление за назначаване на специалист като експерт или технически помощник и неговия протокол за изготвяне на веществените доказателства по чл. 112 НПК или изземване на образци за сравнително изследване по чл. 119 НПК.

(2) В протокола по ал. 1 се описват веществените доказателства по вид, брой и състояние и се отразяват всички други обстоятелства от значение за делото. Снимките и протоколите за иззети или получени веществени доказателства се прилагат към делото.

(3) Протоколите и другите документи, с които по делото са приобщени веществени доказателства, се регистрират след надлежно вписване в книгата за отчет и контрол над веществени доказателства.


Чл. 148. (1) Веществените доказателства се вписват в книгата за отчет и контрол и се предават от един орган на друг с документ (съпроводително писмо, опис и др.).

(2) В документите за връщане, оставяне на съхраняване или на отговорно пазене, предаване заедно с делото и др. на веществени доказателства те се описват по вид, количество и други белези по същия начин, по които са били иззети, и по възможност с указание на поредния номер в протокола, с който са били иззети или приети.

(3) В книгата за веществени доказателства се вписват номерът и датата на писмото и учреждението, където те са изпратени, или името на прокурора, който е разпоредил предаването им по чл. 108 НПК.

(4) От всяко веществено доказателство - наркотично вещество или растение по приложение № 1 на Закона за контрол върху наркотичните вещества и прекурсорите, което е над един кг, се вземат представителни проби по реда на Наредбата за условията и реда за изземване, съхранение, унищожаване и предоставяне за научна дейност на наркотични вещества и растения за вземане на представителни проби от тях, приета с ПМС № 37 от 2000 г. (обн., ДВ, бр. 26 от 2000 г.; изм., бр. 4 от 2001 г.).


Чл. 149. (1) Екземпляр от всички документи за върнати, оставени на съхранение или за отговорно пазене, предадени за ползване и пр. веществени доказателства съобразно разпоредбите на чл. 107 - 109 НПК се прилагат към делото.

(2) На всяко веществено доказателство се поставя картонче, върху което се записва номерът на следственото дело и регистрацията в книгата за отчет и контрол на веществените доказателства.


Чл. 150. (1) Парите и другите ценности се считат за приложени по делото с прилагането на разписка за предаването им за пазене в обслужваща държавния бюджет банка или в БНБ съобразно чл. 107, ал. 5 НПК.

(2) Органите на предварителното производство и съответните органи на МВР са длъжни да внесат доказателствата по ал. 1 в разумен срок не по- дълъг от три работни дни от изземането и приключването на следствените действия (разпознаване, предявяване на разпит, експертиза и др.) с ценностите.


Чл. 151. (1) Чуждестранни стоки, които са иззети като веществени доказателства за престъпления, се съхраняват със знанието и под контрола на митническите органи до извършване на митническите формалности по отношение на тях съгласно чл. 229, ал. 3 от Закона за митниците.

(2) Веществените доказателства за извършени престъпления по чл. 242, 242а и 251 НК се пазят и съхраняват от митническите органи до приключване на наказателното производство, съответно административно-наказателното производство, съгласно чл. 229, ал. 2 от Закона за митниците с оглед евентуалното им отнемане в полза на държавата при режима на НК, Закона за митниците и Валутния закон.

(3) Веществените доказателства, които подлежат на бърза развала, се продават или унищожават от митническите органи по разпореждане на прокурора.

(4) Решението за предаване на съхранение или отговорно пазене на веществени доказателства се взема с постановление на прокурора (или с разрешение на прокурора).


Чл. 152. (1) Разпореждането с веществените доказателства във фаза предварително разследване се извършва с разрешение на прокурора (чл. 108, ал. 2 НПК). Отказът на прокурора да върне веществено доказателство може да се обжалва пред съда. Прокурорът се разпорежда с веществени доказателства и когато прекратява наказателното производство. Прокурорът може да вземе решение за пазене на веществените доказателства по дела на производство и по спрени дела.

(2) Органите на предварителното разследване могат да предлагат на прокурора решение за пазене или разпореждане с веществените доказателства. Разпореждането с вещественото доказателство от органа на предварителното производство (следователят) се извършва с писмено разрешение на прокурора.


Чл. 153. (1) Веществените доказателства по прекратени предварителни производства се пазят до изтичане срока за обжалване на постановлението за прекратяване на делото пред съответния първоинстанционен съд, а по спрените дела - по възможност до окончателното решаване на делото или съобразно с решението на прокурора за конкретния случай.

(2) Предметите, иззети като веществени доказателства по прекратени преписки и предварителни производства, които при условията на чл. 109 НПК подлежат на отнемане в полза на държавата, се предават на:

1. Агенцията за държавните вземания със съпроводително писмо и копие от постановлението за прекратяване;

2. Служба "Контрол над общоопасните средства" при съответната РДВР - за оръжие и боеприпаси;

3. Агенция "Митници" - за наркотичните вещества и техните представителни проби, както и стоките, за които не са извършени митническите формалности;

4. Междуведомствената комисия за контрол на прекурсорите при Министерството на икономиката - за прекурсорите от приложение № 4 на Закона за контрол върху наркотичните вещества и прекурсорите.


Чл. 154. (1) Предметите, иззети като веществени доказателства по прекратени преписки и предварителни производства, които не подлежат на отнемане в полза на държавата, се връщат на лицето, от което са иззети, срещу подпис. В книгата за веществените доказателства се отбелязват трите му имена и адресът.

(2) В случаите на отказ за образуване или при прекратяване на наказателно производство стоките, които са предмет, средство или доказателство за извършено административно нарушение по Закона за митниците или Валутния закон, се предават за разпореждане на съответния административно наказващ орган.


Чл. 155. (1) Веществени доказателства на основание чл. 109, ал. 2 НПК се унищожават от комисия в състав: районния (окръжния) прокурор, административния секретар и още едно външно лице, определено от прокурора, когато това се извършва в прокуратурата, и съответно в състав: ръководителя на ОСС и други две лица, определени от него, като предварително се уведомява наблюдаващият делото прокурор.

(2) За унищожаването на веществени доказателства се съставя протокол, който се прилага към прекратената преписка или прекратеното предварително производство. Номерът и датата на протокола се вписват в книгата за веществените доказателства.

(3) Унищожаването на непотърсени предмети, иззети като веществени доказателства по прекратени преписки и предварителни производства, когато те нямат стойност, се извършва по реда на предходните алинеи.


Чл. 156. (1) Когато веществени доказателства по делото са куршуми, патрони, гилзи или части от тях и образци за сравнително изследване от огнестрелно оръжие, органите на предварителното производство назначават като експерти само специалистите от съответните звена на РДВР (СДВР) или НИКК - МВР.

(2) Когато оръжието е идентифицирано, то или образци за сравнително изследване от него се изпращат в НИКК - МВР за проверка в Националната съдебно-балистична колекция. След проверката въпросът за разпореждане с идентифицираното оръжие - веществено доказателство по делото, се решава по общите правила.

(3) Когато оръжието не е идентифицирано или липсва, органите на предварителното производство изпращат веществените доказателства по ал. 1 с постановление за включване в Националната съдебно-балистична колекция при Научноизследователския институт по криминалистика и криминология (НИКК) на МВР. Изпращането може да се извърши и чрез експертите на РДСВ (СДВР).


Чл. 157. (1) Експертите от НИКК - МВР са длъжни най-късно в двуседмичен срок да върнат за прилагане по делото на експертно заключение с фотоалбум и приемателен протокол за регистрация на веществените доказателства (обектите) в Националната съдебно-балистична колекция.

(2) Експертите от НИКК - МВР са длъжни служебно да извършват сравнително изследване на представените веществени доказателства с налични такива от неразкрити престъпления.

(3) За резултатите от сравнителното изследване по ал. 2 се уведомяват органите на предварителното производство и съответните полицейски и други служби на МВР.


Чл. 158. (1) При необходимост от следствени действия (напр. допълнителна експертиза) органите на предварителното производство изискват веществените доказателства от Националната съдебно-балистична колекция с писмо, към което се прилага копие от приемния протокол, с който те са заведени в Националната съдебно-балистична колекция.

(2) След приключване на следствените действия веществените доказателства - обекти в НСБК, се връщат в НИКК - МВР.


Чл. 159. (1) Фото-, видео-, аудио- и други записи могат да бъдат веществено доказателство в наказателното производство и когато не са изготвени от органите на предварителното производство или по тяхно искане от експерти по делото - напр. любителски снимки, филми и записи, официални, частни документи, писма, карти, билети, талони и пр., когато сами по себе си съставляват факти от значение за предмета на доказване по делото.

(2) Веществените доказателства по ал. 1 се приобщават към делото по общия ред (протокол за доброволно предаване, изземване, оглед).

(3) Лицата, от които са иззети или които доброволно са предали фото-, видео-, аудио- и други записи и документи, се поканват да дадат съответни обяснения или показания.

Clavdivs.
Потребител
 
Мнения: 639
Регистриран на: 17 Апр 2007, 13:20

да АМА не

Мнениеот gal61 » 18 Апр 2007, 23:33

присъдите се обжалват в ВКС - сигурно делото е минало ве4е- не пове4е от 2 месеца-важното е ,4е машините са продадени и отново работят- /друго естествено/ - КОЙ и КАК ГИ Е ПРОДАЛ е ВЪПРОСА ?Това е напълно реален въпрос- цитата е реален и машините са реални и РЕАЛНО работят- КАК СТАВА ТОВА ???????????????????????????????
gal61
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 18 Апр 2007, 21:43


Назад към Наказателно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 34 госта


cron