Страница 1 от 1

Колко време може да бъде задържан под стража

МнениеПубликувано на: 25 Сеп 2022, 22:00
от ilian_todorov
Колко време може да бъде задържан под стража подсъдим на първа инстанция в България и в Русия? Доколкото си спомням срокът в България, ако делото още не е влязло в съда е девет месеца. :idea: Ако делото влезе в съда срокът мисля, че е две години, ако няма осъдителна присъда на първа инстанция? :?:
Как стоят нещата в Русия? :?: Там е задържан човек руски гражданин вече две години, който няма осъдителна присъда. :idea: Не твърдя, че е невинен, но това не е ли беззаконие. :?:

Re: Колко време може да бъде задържан под стража

МнениеПубликувано на: 26 Сеп 2022, 08:58
от ivanov_p
В България и Русия колкото искат толкова ще те задържат. В България най-дългия срок е седем години и три дни, за Русия не знам.

Re: Колко време може да бъде задържан под стража

МнениеПубликувано на: 26 Сеп 2022, 11:38
от bvoykov
Когато делото не е влязло в съда, сиреч е още във фазата на досъдебното производство, задържането си има конкретно определени срокове чл. 63, ал. 4 НПК. Всички мерки за процесуална принуда си имат конкретни срокове в досъдебното производство. В съдебното производство твърди срокове няма, но там се извежда преценка съобразно практиката на Съда в Страсбург (Европейският съд по правата на човека) относно това какъв трябва да бъде разумният срок на упражнената процесуална принуда и тя зависи от много фактори - от обществената опасност на деянието, на дееца, тежестта на извършеното престъпление, възможността на дееца да се укрие, извърши престъпление, повлияе на разследването и т.н. Преценява се за всеки конкретен случай, но със сигурност не може да се има предвид, че задържането под стража следва да се третира като предварително изтърпяване на наказание "лишаване от свобода", примерно съдът да бави неоснователно делото, а подсъдимият да стои задържан, въпреки че реално не се събират доказателства. Преценката се прави за всеки конкретен случай и има много обстоятелства, които трябва да се съобразят.
Колкото до Руската федерация, тя напоследък доказа, че не е правова държава, а и излезе, по свое собствено решение след инвазията в Украйна, от Съвета на Европа, към който е създаден Съдът по правата на човека. Следователно там на практика властта, включително и съдебната, може да прави каквото си иска. Руската федерация е на 155 място по свобода на словото в света (близо два пъти по-назад от родна България), като държавата се меси и ограничава информацията по всякакъв начин, потиска свободното мнение и спретва проверки и разследвания на инакомислещите.