kirile написа:На какво основание ще влезе СИ в жилището , което не е собственост на длъжника ? Не е ли необходимо да представи заповед от прокурор ? Доколкото знам собствеността е неприкосновенна и не може всеки да си влиза ей така направо , без да бъде поканен от собственика. Може би се заблуждавам ? Поправете ме !
Този въпрос го обсъждахме тук във форума преди почти 2 г. с Бай Гъдьо, аз също бях на Вашето мнение (като изключим това, че тук прокурор не играе - Конституцията казва "съдебен орган"
), той беше на обратното, като се позова на ГПК и че не било постановено изрично противоконстотуционността на ГПК в тази му част...сега обаче с практиката се убедих, че единственият текст в ГПК, който регламентира възможността ЧСИ да влиза в чуждо жилище без съгласието на собственика, е чл. 431, ал. 2 ГПК: "Полицейските органи, кметовете на общини, райони или кметства са длъжни да оказват съдействие на съдебния изпълнител при мотивирано искане, ако противозаконно се пречи на изпълнението на служебните му задължения."
Да, ама не. Полицаите тълкуват малко "по-иначе"
този текст, като казват, че те присъстват на описа само за да не стават ексцесии и размирици сред гражданството
и нямат задължението да помагат на ЧСИ да влиза с взлом в жилището. Т.е. полицаите само стоят и "пазят" ЧСИ да не му налетят на бой
Отделен е въпросът дали нормата на чл. 33 КРБ има някаква санкция, т.е. дали ако се наруши и ЧСИ влезе с взлом
въпреки липсата на съгласие на длъжника, това води до някакви санкционни последици за ЧСИ. МОже би, може би...- чл. 170, ал. 4 НК: "Който противозаконно остане в чуждо жилище въпреки изричната покана да го напусне, се наказва с лишаване от свобода до една година."
Аз обикновено плаша хората с наказателната отговорност по чл. 270 и 275 НК, но като гледам що простотия и непукизъм вирее сред народа, особено сред особената категория хора със звучното име "длъжници"
, обикновено рядко хваща дикиш
Та такива ми ти размисли и страсти