начало

3 години затвор за близнаците Динкови за ролята им в убийството в Цалапица 3 години затвор за близнаците Динкови за ролята им в убийството в Цалапица

dogovor v polza na 3-to lice

Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


dogovor v polza na 3-to lice

Мнениеот sonja » 31 Мар 2004, 19:39

Здравейте! При договор за покупко-продажба, в който страните учредяват право на ползване само на трето лице, каква е формата за приемане от 3-тото лице. След като 3-тото лице не участва пряко (знам какво е писал Омарбалиев) какво е вещното действие по отношение на него. Има ли спазена форма? Как заявява, че ще се ползва (чл.22 ЗЗД). Има противорчиви мнения...
sonja
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 27 Май 2004, 12:10

Re: dogovor v polza na 3-to lice

Мнениеот donna2 » 31 Мар 2004, 20:48

1.за недвижим имот ли става въпрос
след като страните ще учредяват само право на ползване за 3-то лице това следва да бъде записано в самия НА и по мое лично мнение смятам ,че изявлението на 3-то ,че ще се ползва от уговорката в негова полза трябва да е записано в самия НА и акта да се подпише и от третото лице

/другото което съм виждала само дето в случая ставаше въпрос само за покупко продажба , НА не беше подписано от 3-то лице , а то /третото лице/ беше заявило с декларация с нотариална заверка на подписа ,че е съгласно да се ползва от уговорката в негова полза /

2.ако става въпрос за движима вещ ,при условие че ще се учредява право на ползване в полза на3-то лице в/у МПС -същото като в т.1 само договора трябва да бъде в писмена форма с нотариална заверка на подписите

3.а ако се учредява право на ползване в/у друга вещ , за която не се изисква НА или писмена ф-ма с нот. заверка на подписите -писмена форма и отново третото лице да заяви според мене в договора ,че е съгласно да се ползва от уговорката в негова полза

това обаче си е лично мое мнение може да има и други варианти
donna2
Потребител
 
Мнения: 992
Регистриран на: 17 Юни 2004, 18:48

Re: dogovor v polza na 3-to lice

Мнениеот sonja » 31 Мар 2004, 21:06

Става въпрос за покупко-продажба на недвижим имот. Моето мнение напълно съвпада с твоето по т.1. Записано е в н.а., че продавачите със съгласието на купувачката учредяват право на ползване на баща й. Той не участва, а според мен следва да приеме и да се подпише в акта. Според мен не е спазена формата и той не може да се ползва от уговорката. Нотариусите обаче не мислят така. Декларирал го е като ползвател 4 години след сделката ...мисля че този факт не е относим...възниква съдебен срок свързан с намерението му отсега нататък да ползва имота
sonja
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 27 Май 2004, 12:10

Re: dogovor v polza na 3-to lice

Мнениеот stavrev » 31 Мар 2004, 21:06

Според мен не е необходима никаква форма.Щом третото лице започне да ползва имота означава,че приема учреденото му право.Но наистина е по- хубаво за него да представи пред нотариуса нот.заверена декларация .
А пък на какво основание ще се подписва в НА не мога да си обясня-то не е страна по договора.Че не необходимо последното се извежда и от чл.22,ал.1,изр.2.Но,мисля че ,едва ли такъв договор ще страда от някакъв порок ,така че не пречи особено.
stavrev
Потребител
 
Мнения: 485
Регистриран на: 07 Дек 2001, 20:31

Re: dogovor v polza na 3-to lice

Мнениеот sonja » 31 Мар 2004, 21:07

извинявам се за грешката - СЪДЕБЕН СПОР
sonja
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 27 Май 2004, 12:10

Re: dogovor v polza na 3-to lice

Мнениеот Zu » 01 Апр 2004, 11:03

Съгласието на третото лице, обективирано чрез подписа му е необходимо, защото до момнета на даване на съгласието му, уговорителят по договора може да отмени уговорката. Такава възможност той ще има и след приемането от третото лице, но при усливие, че е запазил това си право в договора - да отмени уговорката след приемането й или да земени третото лице.
Zu
 

Re: dogovor v polza na 3-to lice

Мнениеот Тета » 01 Апр 2004, 18:21

Мисля, че в случая се касае за комбинация между договор за покупко-продажба и за договор за учредяване на вещно право на ползване. Ето защо бенефициерът не е трето лице, а страна по сделката. А продава имота на Б, а Б учредява право на ползване на С, нали така ?
Тета
 

Re: dogovor v polza na 3-to lice

Мнениеот donna » 01 Апр 2004, 18:23

и аз така разбрах
donna
Старши потребител
 
Мнения: 5350
Регистриран на: 10 Яну 2003, 19:58
Местоположение: Свищов

Re: dogovor v polza na 3-to lice

Мнениеот яstavrev » 02 Апр 2004, 00:09

А в какво се изразява престацията на С/третото лице/ по договора?
яstavrev
 


Назад към Покупко-продажба


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 42 госта


cron