начало

Две комисии на ВСС: Сарафов има професионалните и нравствени качества за главен прокурор Две комисии на ВСС: Сарафов има професионалните и нравствени качества за главен прокурор

konstituirane na grajdanski ishtec v nakazatelnoto proizvods

Дискусии и казуси в областта на: Наказателно право, Наказателен процес, Криминалистика, Съдебни експертизи
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


konstituirane na grajdanski ishtec v nakazatelnoto proizvods

Мнениеот jessyy » 02 Мар 2007, 20:04

zdraveite,
Bih iskala da znam v edno nakazatelno proizvodstvo v parvoto po deloto zasedanie li se konstituira grajdanski ishtec?
Blagodarq Vi predvaritelno.
jessyy
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 02 Мар 2007, 20:00

Мнениеот sarbijanac » 02 Мар 2007, 20:54

Чл. 85. (1) В молбата за предявяване на граждански иск се посочват: трите имена на подателя и на лицето, срещу което се предявява искът; наказателното дело, по което се подава; престъплението, от което са причинени вредите, и характерът и размерът на вредите, за които се иска обезщетение.
(2) Молбата може да бъде устна или писмена.
(3) Гражданският иск се предявява най-късно до започването на съдебното следствие пред първоинстанционния съд.


С предявяванетио си на гражданския иск Вие се конституирате като гр.ищец.Имате възможност както да предявите иска в досъдебното производство,така и в І-во с.з.
sarbijanac
Активен потребител
 
Мнения: 1359
Регистриран на: 29 Ное 2006, 17:47
Местоположение: Нови пазар

Мнениеот gala69 » 02 Мар 2007, 21:17

В наказателното производство като граждански ищец можете да се конститиурате само след като процеса навлезе в съдебната фаза. Това ще рече - внесен обвинителен акт и насрочено съдебно заседание. Колегата преди мен е написал какво следва да съдържа молбата с която това се прави. Следва да предявите граждански си иск преди началото на съдебното следствие. Моят съвет е да направите това след като получите прзовката си за първото заседание по делото. Определено не можете да предявите гражданския си иск в досъдебното производство. Успех!
gala69
Младши потребител
 
Мнения: 23
Регистриран на: 08 Яну 2007, 20:10

Мнениеот sarbijanac » 02 Мар 2007, 21:40

gala69 написа:Определено не можете да предявите гражданския си иск в досъдебното производство. Успех!



Малко неточно и некоректно съм се изразил,но имах в предвид,че ОПРЕДЕЛЕНО МОЖЕТЕ да си предявите гражданския иск самостоятелно по реда на ГПК,при условие,че не възнамерявате да го направите в с.з по наказателното дело.Предявеният в нак.производство граждански иск не е задължителен за разглеждане от съда,в определени случаи съда може и да не го разгледа.Не давате почти никакви подробности относно самия гр.иск-размер на вреди,възстановени,невъзстановени и т.н....
Мисля,че по-голям шанс имате ако си предявите гр.иск отделно от нак.производство.Това имах в предвид,че досъдебното производктво може да не е приключило все още,а Вие да си предявите гр.иск без да очаквате обвинителното заключение,а след него и обвинителния акт по извършеното престъпление.да не забравяме,че гражданското право си е гражданско право............
sarbijanac
Активен потребител
 
Мнения: 1359
Регистриран на: 29 Ное 2006, 17:47
Местоположение: Нови пазар

Мнениеот gala69 » 02 Мар 2007, 22:24

Ще си позволя да не се съглася с преждепишещия. Няма как да предявите граждански иск за обезщетяване на причинените Ви от престъпление вреди преди да е приключило досъдебното производство. Гражданския иск в този случай е обусловен от това дали се причинилото вреди деяние съставлява престъпление. Той се предявява срещу автора на това деяние. Освен това в нак. производство, по предявения гр. иск не се дължи ДТ. Съдът наистина може да не го приеме за разглеждане и Вие можете да предявите такъв отделно от нак. пр-во едва след финализилране на процеса. В този случай ще ползвате влязлата в сила присъда, която е задължителна за гражданския съд. Наистина ако сте претърпели вреди от деяние, което не съставлява престъпление,/т.нар. граждански деликт/можете да защитите правата си чрез иск по чл. 45 и сл. от ЗЗД. Тъй като въпроса ви беше за предявяване на гр. иск в наказат. производство, твърдя, че такъвм можете да предявите или в нак. пр-во до началото на съд. следствие или след влизане в сила на осъдителна присъда.
gala69
Младши потребител
 
Мнения: 23
Регистриран на: 08 Яну 2007, 20:10

Мнениеот sarbijanac » 02 Мар 2007, 22:53

Няма никаква яснота относно вредите дали са в резултат на престъпление или не.Ако вредите не са настъпили пряко и в резултат на престъплението съдът няма да Ви допусне гражданския иск.
Моля за повече подробности относно казуса,че започна да става много интересно.Не искам да Ви отчайвам,но практиката на повечето съдилища е...да отхвърлят гр.иск в нак.процес .
sarbijanac
Активен потребител
 
Мнения: 1359
Регистриран на: 29 Ное 2006, 17:47
Местоположение: Нови пазар


Назад към Наказателно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 28 госта


cron