начало

Тълкувателното решение: Давността тече за всяка вноска по кредита от падежа й Тълкувателното решение: Давността тече за всяка вноска по кредита от падежа й

договор в полза на трето лице което е непълнолетно

Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


договор в полза на трето лице което е непълнолетно

Мнениеот pitasht » 29 Ное 2012, 15:18

Сключен е договор срещу гледане и издръжка между баба и дядо и внук, като до навършване на пълнолетие на внука майката и бащата поемат задължение да се грижат за бабата и дядото. След този момент детето ще се грижи за баба си и дядо си.
По данни на бабата и дядото грижи никакви не са реализирани и те искат да развалят доовора.
На мен ми стана чудно кой ще ми е ответник като се опитах да внеса яснота с това тълкувателно решение
30 от 17.06.1981 на ОСГК и :?: съвсем се обърках. Засега мисля ответик да са родителите/ детето все още не е пълнолетно/ но :?: не съм сигурна:
т.1. Законът допуска сключването на договор, от който ползата ще е за трето лице - чл. 22 ЗЗД. Такава възможност е приложима при алеаторните договори с начало прехвърляне на вещно право, а и на право на собственост срещу задължения на приобретателя(ите) да предоставя издръжка и грижи. Този договор не е кодифициран от действащото право. Но на практика като ненаименуван облигационен договор с вещноправно действие намира широко приложение при разнообразни субективни участия, разновидности на естеството и обема на престациите и правата на страните.
По отношение на този вид договори важат поначало общите разпоредби на закона относно сключването, формата, съдържанието, действието, изпълнението, разпоредбите за действителността и недействителността, както и определените последици при тяхното неизпълнение, включително и основанията за развалянето поради неизпълнение. Намират обаче приложение и разпоредбите на някои особени закони. В случаите, когато съдоговорителите не са съпрузи, роднини по права линия, братя и сестри или съсобственици, сключването на този вид алеаторни договори според чл. 21 ЗСГ*(1) трябва да е съпроводено от административен акт - "разрешение" на председателя на общинския (районния) народен съвет. Относно имотите, които са обект на съпружеска имуществена общност, важат разпоредбите на чл. 13 СК*(2).
При договарянето в полза на трето лице последното е бенефициер на уговарящия и кредитор на обещателя - длъжника на престацията, според смисъла на чл. 22 ЗЗД. Но третото лице има тези качества по волята на договарящите. То не е страна по договора, макар той да е сключен в негова полза. С оглед на това положение третото лице няма и права да въздейства върху договора. Съгласно чл. 22 ЗЗД третото лице може да заяви, че иска или отказва да се ползва от уговорката в негова полза. При положение, че е възприел да се ползва от договора, неговите права имат за адресант обещателя (длъжника), а съдържанието им се свежда до дължимата от последния престация. Конститутивните права, включително и възможността за развалянето на договора поради неизпълнение, принадлежат на прехвърлителя на вещните права или правото на собственост. Активно легитимиран кредитор по смисъла на чл. 87 ЗЗД за това право е той, а не третото лице, в чиято полза е сключен договорът.
С оглед на изложеното на първото питане в предложението следва да се отговори, че третото ползващо се от договора лице може само да изисква реалното му и/или трансформираното му изпълнение. Може също така да изисква отговорност за дължимото обезщетение поради вредите, които е понесло вследствие виновното неизпълнение от страна на длъжника-обещател.
В практиката обаче се срещат случаи, в които настъпва сливане на качествата "трето ползващо се от договора лице" и "кредитор", т.е. на страна, която може да въздейства прекратително на договора или да иска развалянето му по съдебен ред, когато това може да стане само по този ред. Обикновено това са случаите на правоприемство на уговарящия от третото лице, в чиято полза е бил сключен договорът поради наследяване. В качеството му на наследник третото лице придобива актива на наследството. В него се включват всички имуществени права. Правото да се иска и постигне конститутивно въздействие над сключените договори от наследодателя поради виновно неизпълнение от съответния длъжник е имуществено право. Към актива на наследството се отнася и правото на иск за съдебно разваляне на договора, когато наследникът - трето лице, в чиято полза е бил сключен договорът, има интерес от развалянето. В случаите на такова сливане на качеството "кредитор" и принадлежащите му права по чл. 87 ЗЗД с притежаваното отпреди наследяваното качество на "трето ползващо се от договора лице", то - третото ползващо се лице, при проявено неизпълнение от длъжника по отношение на него ще е активно легитимирано да иска развалянето на договора.
а и не открих друга подобна тема тук .....
pitasht
Активен потребител
 
Мнения: 1361
Регистриран на: 19 Май 2006, 09:18

Re: договор в полза на трето лице което е непълнолетно

Мнениеот karanedeff » 29 Ное 2012, 20:59

Тук има доста практика по твоя казус
Също и това
1. ТРЕТОТО ЛИЦЕ, В ЧИЯТО ПОЛЗА Е СКЛЮЧЕН ДОГОВОР ЗА ПРЕХВЪРЛЯНЕ НА ВЕЩНИ ПРАВА И ПРАВО НА СОБСТВЕНОСТ СРЕЩУ ИЗДЪРЖКА И ГЛЕДАНЕ, НЕ Е “УГОВАРЯЩ” ПО СМИСЪЛА НА ЧЛ. 22, АЛ. 1 ЗЗД И “КРЕДИТОР” ПО СМИСЪЛА НА ЧЛ. 87 ЗЗД, А САМО БЕНЕФИЦИЕР ПО ТОЗИ ДОГОВОР.
ТРЕТОТО ЛИЦЕ МОЖЕ ДА ИСКА САМО ИЗПЪЛНЕНИЕТО НА ДОГОВОРА ОТ ДЛЪЖНИКА-ОБЕЩАТЕЛ В НЕГОВА ПОЛЗА ИЛИ ОБЕЗЩЕТЕНИЕ ЗА НЕИЗПЪЛНЕНИЕТО НА ЗАДЪЛЖЕНИЕТО.
В СЛУЧАИТЕ НА ПРАВОПРИЕМСТВО ПО НАСЛЕДЯВАНЕ НА УГОВАРЯЩИЯ ОТ СТРАНА НА ТРЕТОТО ПОЛЗВАЩО СЕ ОТ ДОГОВОРА ЛИЦЕ ПРИ НЕИЗПЪЛНЕНИЕ НА СЪЩИЯ ОТ СТРАНА НА ДЛЪЖНИКА КЪМ НЕГО ТО МОЖЕ ДА ИСКА РАЗВАЛЯНЕТО НА ДОГОВОРА ЗАРАДИ ВИНОВНОТО МУ НЕИЗПЪЛНЕНИЕ.
2. ЗАДЪЛЖЕНИЕТО, ПОЕТО ЗА ИЗДРЪЖКА И ГРИЖИ ПО ОТНОШЕНИЕ НА ДВЕ И ПОВЕЧЕ ЛИЦА СРЕЩУ ПРИДОБИТИ ВЕЩНИ ПРАВА И ПРАВО НА СОБСТВЕНОСТ, Е НЕДЕЛИМО.
ПРАВОИМАЩИЯТ ПРЕХВЪРЛИТЕЛ ПРИ НЕИЗПЪЛНЕНИЕ НА ЗАДЪЛЖЕНИЕТО ПО ОТНОШЕНИЕ САМО НА НЯКОЕ ОТ ЛИЦАТА, НА КОИТО СЕ ДЪЛЖИ ИЗДРЪЖКА И ГЛЕДАНЕ, МОЖЕ ДА ИСКА РАЗВАЛЯНЕТО НА ДОГОВОРА ИЗЦЯЛО, АКО ИМА ИНТЕРЕС ОТ ТОВА.
ПРИ ПОИСКАНО ЧАСТИЧНО РАЗВАЛЯНЕ СЪОБРАЗНО НЕИЗПЪЛНЕНАТА ЧАСТ ОТ ЗАДЪЛЖЕНИЕТО НЕ МОЖЕ ДА БЪДЕ ОТКАЗАНО ЧАСТИЧНОТО РАЗВАЛЯНЕ.
3. НАСЛЕДНИЦИТЕ НА КРЕДИТОРА – ПРЕХВЪРЛИТЕЛ НА ВЕЩНОТО ПРАВО ИЛИ НА ПРАВОТО НА СОБСТВЕНОСТ, МОГАТ ДА ОСЪЩЕСТВЯТ РАЗВАЛЯНЕТО НА ДОГОВОРА ЗА ИЗДРЪЖКА И ГЛЕДАНЕ ПОРАДИ НЕИЗПЪЛНЕНИЕТО МУ ОТ ДЛЪЖНИКА СЪОБРАЗНО РАЗМЕРА НА СУБЕКТИВНИТЕ ИМ ПРАВА, ПРОИЗТИЧАЩИ ОТ НАСЛЕДЯВАНЕТО.
4. ПРИ СМЪРТ НА ПРИОБРЕТАТЕЛЯ НА ВЕЩНОТО ПРАВО И ПРАВОТО НА СОБСТВЕНОСТ ПО ДОГОВОРА ЗА ИЗДРЪЖКА И ГЛЕДАНЕ НЕ НАСТЪПВА ПРЕКРАТЯВАНЕ НА ДОГОВОРА ПО ПРАВО ПО ОТНОШЕНИЕ НА ПРЕХВЪРЛИТЕЛЯ ИЛИ НА ТРЕТОТО ПОЛЗВАЩО СЕ ОТ НЕГО ЛИЦЕ.
Чл. 8 ЗЗД
Чл. 9 ЗЗД
Чл. 21 ЗЗД
Чл. 22 ЗЗД
Чл. 63 ЗЗД
Чл. 66 ЗЗД
Чл. 79 ЗЗД
Чл. 87 ЗЗД
Чл. 89 ЗЗД
Чл. 128 ЗЗД
Чл. 129 ЗЗД
Чл. 15 ЗСГ
Чл. 21 ЗСГ
Чл. 13, ал. 1 СК
Чл. 60 ЗН

ТЪЛКУВАТЕЛНО РЕШЕНИЕ № 30 ОТ 17.06.1981 Г. ПО ГР. Д. № 2/1981 Г., ОСГК
http://inscribe.free.bg/cgi-php/phpbb3/index.php
Аватар
karanedeff
Активен потребител
 
Мнения: 1237
Регистриран на: 30 Ное 2002, 17:20

Re: договор в полза на трето лице което е непълнолетно

Мнениеот portokal » 29 Ное 2012, 21:19

Ако непълнолетното дете е поело задължение след пълнолетие да се гpижи за бабата и дядото, дали не е било и стpана по договоpа? В смисъл обpатното, де - ако е само тpeто ползващо се лице, няма да е поело задължение.
Как точно е фоpмулиpан договоpът?
Citrus sinensis от семейство Седефчеви
Аватар
portokal
Старши потребител
 
Мнения: 5519
Регистриран на: 13 Яну 2005, 20:36

Re: договор в полза на трето лице което е непълнолетно

Мнениеот pitasht » 30 Ное 2012, 15:51

Портокал и аз в тази посока се двоумя.
Тези и други такива договори ги прави един нотариус който съветва хората и какво ли не сме видели.
Може би просто ще сложа и детето като ответник но ми се струва че може да искат да му се назначи особен представител.
pitasht
Активен потребител
 
Мнения: 1361
Регистриран на: 19 Май 2006, 09:18


Назад към Договор за издръжка и гледане


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 15 госта


cron