начало

Пленумът на ВСС стартира втора процедура за избор на шеф на ВАС Пленумът на ВСС стартира втора процедура за избор на шеф на ВАС

Недопускане на собственик до имот от несобственик

Казуси за недвижими имоти


договор за наем от съсобственик

Мнениеот chaika » 04 Авг 2024, 11:55

Здравейте,
Казусът е следния: майка ми дарява 3/4 от свой апартамент на любовника си и си запазва правато на ползване преди 7-8 месеца. Преди дарението има обезпечителна заповед за нейните 3/4 заради дела, че не ме допуска до имота и моята 1/4. След дарението майка ми дава под наем целия апартамент с договор за наем. Освен да си искам по съдебен ред обезщетение от нея както досега, което дело да се точи три години, може ли да се направи нещо друго? В обезпечителната заповед се казва, че не може да прехвърля или дава под наем собствеността си. Тя я е прехвърлила и я отдава под наем цялата (и моята част). Може ли да се търси наказателна отговорност за това, че тя има право на ползване на 3/4 части, а подписва договори за целия имот? Договор, който се основава на неверни факти въобще валиден ли е? И тази обезпечителна заповед изглежда общо взето като бостанско плашило, то никой не гледа дали се спазва или не, нали така? Не е съдебно решение, тоест няма никаква стойност. Бих ли могла да си искам 1/4 от наемателя по съдебен път? Договорът за наем е сключен чрез агенция. Може ли да им се търси някаква отговорност и на агенцията, че са съдействали да се подпише договор, който обхваща целия имот, а майка ми е ползвателка на 3/4 на същия?
Наемателят паркира в двора, който е 5/8 мой, 3/8 дарен от майка ми на 7 годишното внуче на съседите адвокати, които и съдействат в делата срещу единствената и дъщеря. Забравили са да и запазят правото на ползване за двора. С нейно разрешение като несобственик наемателят и и любовника и си паркират там. Какво бих могла да направя относно това? Разговаряла съм и с наемателя, и с любовника, собственик на 3/4 от апартамента. Не желаят да ми дават никакъв наем за моята 1/4 от апартамента и се правят на ударени, че паркират в двора ми, казват, извикай полиция, осъди ни. Мога ли да извикам полиция и какви искове бих могла да заведа в съда?
Благодаря предварително за съветите!
chaika
Младши потребител
 
Мнения: 18
Регистриран на: 19 Юни 2024, 09:42

Недопускане на собственик до имот от несобственик

Мнениеот chaika » 04 Авг 2024, 13:24

Здравейте,

Казусът е следния: Майка ми чрез договор за гледане прехвърля 3/4 от апартамент на внучето на съседите и си запазва правото на ползване на тези 3/4. В тях живее заедно с любовника си, на който е дарила 3/4 от друг апартамент и си е запазила правото на ползване и който друг апартамент те дават под наем и отказват да ми дадат полагащата ми се 1/4 от наема. Може ли да се прави договор за наем за цял имот ако има собственост върху 3/4? То има и обезпечителна заповед върху нейните 3/4 от мен. Майка ми и любовника и ми отказват достъп до двата имота. В единият имот любовника живее на съпружески начала с майка ми, ползвателка на 3/4 и двамата не ме допускат. В другият имот той е собственик, а майка ми е ползвателка на 3/4 и ми отказват достъп и наем за 1/4, който вземат. "Любовникът" на 80 години паркира колата си в двора, който е 5/8 мой, 3/8 на 7-годишното внуче на съседите, което "гледа и издържа" майка ми "лично" (може ли едно 7 годишно дете "лично" да гледа и издържа възрастен?). След като му казах, че няма съгласието ми да паркира в двора ми каза да си търся правата по съдебен ред. Наемателят също паркира в двора и ми отговори същото. Това са двама несобственици, които ме пращат за зелен хайвер като им кажа, че нямат съгласието ми да паркират в двора. Ако се обърна до полицията въобще ще дойдат ли да отбележат или направят протокол кой е собственик, как се прави договор за наем на цял имот ако имат 3/4 собственост, етс. Към майка ми има отправена нотариална покана за обезщетение от 2016г. за двата апартамента и 3/8 от двора. Преди тя е била собственик, сега е ползвател на 3/4 от апартаментите. Може ли да се направят покани на новите собственици като залог, че ползвателката ако не плати бъдещи искове те трябва да ги платят вместо нея като собственици? Да се търси финансова отговорност от тях? То едно гражданско дело докато мине всички инстанции и после изпълнително дело не е ясно дали всички участващи в производството ще доживеят края на сагата след като са по над 80 години.
Какви искове бих могла да заведа срещу тях като двама собственици на 3/4 на два отделни апартамента, където майка ми като ползвател не ме допуска до моята 1/4? Може ли срещу "любовника" отделно да се направи иск като ползвател на моята 1/4 от апартамента, който майка ми е прехвърлила на внучето на съседите и двамата го ползват и не ме допускат, той също е там да я защитава и не ме допуска до собствеността ми? Може ли да се направи иск срещу наемателя?
Какво бих могла да направя в ситуацията?
Благодаря!
chaika
Младши потребител
 
Мнения: 18
Регистриран на: 19 Юни 2024, 09:42

Re: договор за наем от съсобственик

Мнениеот ivanov_p » 04 Авг 2024, 13:40

Проблемите май са оттам, че майка ви ползва адвокати, а вие търсите съвети във форум, които общо взето са на принципа "лаф да става".
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4503
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: договор за наем от съсобственик

Мнениеот chaika » 04 Авг 2024, 15:50

Здравейте,
Вие сте адвокат предполагам. Бихте ли могли като адвокат да отговорите на всичките въпроси, които задавам по най-добрия възмижен начин? Обстоятелствата, които описвам са по-крайни и заплетени от "нормалното", не мисля, че един адвокат може да намери всичките най-добри възможни отговори във вселената и българското право и да няма и други варианти за действие. Мислите ли, че не съм питала адвокати? Нали за това е форум за взаимопомощ, току виж някой от 3000 адвокати във форума прочете казуса ми и даде някое стандартно или по-нестандартно решение, нещо, което не съм се сетила да питам или да знам, че е възможно. Няколко неща съм питала във форума досега и мога да кажа, че съм получила много адекватни, смислени и полезни съвета. Ако Вие сте във форума, за да става лаф, това е Ваше право. Мое е да помоля за съвет, досега съм имала само помощ, за която съм благодарна в този форум.
chaika
Младши потребител
 
Мнения: 18
Регистриран на: 19 Юни 2024, 09:42

Re: договор за наем от съсобственик

Мнениеот ivanov_p » 04 Авг 2024, 16:54

Аз конкретно не съм адвокат, но за да се отговори теоретично на такива въпроси при изложената фактическа обстановка, както вие сте я приели, трябва четене и мислене, без никаква гаранция, че отговорите от 3 човека ще са еднозначни, затова се работи с един адвокат, който да поеме случая и да го изведе до край.
Всеки може да даде под наем всякаква вещ, единственото изискване е да я предаде на наемателя. Щом съсобственик е дал обща вещ под наем иска е срещу него.
Не знам защо делото за обезщетение за ползване се точи 3 години, или е в СРС или се води кьопаво.
За двора е важно дали се заключва или не.
За заповедта ще трябва да си говорите с адвокат и според връзките му с някой прокурор да види какво може да се направи.
За жилището трябва да ви дадат акъл дали може да атакувате дарението на основание запазена част и не е ли по-добре да си изкара на публична продан, но това са конкретни неща, не за чесане на езици.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4503
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: договор за наем от съсобственик

Мнениеот ivan_lawyer » 04 Авг 2024, 17:27

Трябва да се види, от кога се ползва от другият приоритетно. Може да се заведе дело - да се иска плащане, което обаче - може и да не се съгласите да е в такъв нисък размер, ако е нисък.

Другото е - Вие да го дадете под наем и да ги изгоните. Имате по-голям дял.
ivan_lawyer
Старши потребител
 
Мнения: 5362
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46

Re: Недопускане на собственик до имот от несобственик

Мнениеот ivanov_p » 05 Авг 2024, 09:24

Колкото и теми да пуснете ситуацията няма да се промени!
Преценете какво искате и възложете на някой да ви свърши работа, с писане и мислене не става. Изпратили сте покана на майка си преди 9 години. Може да искате нещо от нея за периода от август 2019 г., за срока в който тя е била собственик на жилището. С всеки изминал ден този срок намалява с един ден. От деня в който майка ви е прехвърлила апартаментите сте имали възможност да поискате от новите собственици обезщетение за ползване, което очевидно не сте направили и това е първото което трябва да сторите, като уведомите детето чрез родителите му. От датата на получаване на поканата за плащане другите съсобственици дължат обезщетение, което може да поискате със съответните искове с които може да ги изтормозите.
Що се касае за собствеността положението е това, което е, може да искате само заплащане на обезщетение и прекратяване на съсобственост. В създалата се ситуация тези апартаменти винаги ще са съсобствени, дори да придобиете и запазена част от дареното след дела. Вариантите ви са да чакате майка ви да умре и да водите дела за тези части или да започнете делба веднага. И двете дела се водят от адвокати.
За двора ви питах имате ли достъп, не да преповтаряте подробно историята. Това е единственото важно.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4503
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Недопускане на собственик до имот от несобственик

Мнениеот chaika » 05 Авг 2024, 12:54

Здравейте,
Благодаря, че писахте. В момента върви едно такова дело, за периода март 2019-август 2023. Третото заседание на първа инстанция ще е ноември 2024. Правото на ползване е запазено от майка ми, тя владее, ползва, тя подписва договори за наем за единия апартамент и тя живее в другия. Новите собственици имат само собствеността. В такъв случай при нов иск от август 2023 до сега не е ли логично да се ползва старата покана към този, който владее и ползва собствеността?
До двора имаме достъп аз и другият собственик, както и трима собственици на гаражи, четвъртия гараж е съсобственост с майка ми. Аз не живея в Бг, те използват това, че не искам да си вдигам кръвното да викам полиции и да им вдигам скандали и си паркират навсякъде, садят си домати, "утре" ще ми поискат пари за водата за доматите. Явно начина е да се направи разпределение на двора е чрез съд, защото като мажоритарен собственик не ми обръщат внимание. То има възможност за паркиране на две коли долу в двора върху новопостроени паркоместа, за които майка ми ми иска 5/8 от голяма сума без фактури в сегашното дело. На тези две паркоместа паркират любовника и наемателя с устна уговорка с бащата на детето, 3/4 собственик на апартамента, в който майка ми и той живеят. При това положение дори не мога да ползвам и примерно да отдам под наем едно паркомясто, защото има две постоянно паркирани коли там плюс тук там други за по-кратко. Друго решение не виждам за двора освен разпределение кой коя част да ползва, парцела е на три улици, има достъп от три порти/врати. Благодаря Ви за изказаното мнение!
chaika
Младши потребител
 
Мнения: 18
Регистриран на: 19 Юни 2024, 09:42

Re: Недопускане на собственик до имот от несобственик

Мнениеот ivanov_p » 05 Авг 2024, 13:27

Трябва да се направи точно разграничение в исковете и срещу кой са. За това трябва да се видят договорите за наем и НА за дарения на апартаментите.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4503
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: договор за наем от съсобственик

Мнениеот chaika » 05 Авг 2024, 13:32

Благодаря за отговорите!
chaika
Младши потребител
 
Мнения: 18
Регистриран на: 19 Юни 2024, 09:42

Re: Недопускане на собственик до имот от несобственик

Мнениеот chaika » 05 Авг 2024, 13:58

Договорите за наем са между майка ми и наемателите за целия имот, включително и моята 1/4. Има безвъзмездно дарение към любовника, който няма наследници, на 3/4 от един апартамент със запазено право на ползване за нея, след вписаната обезпечителна заповед. Другият документ е договор за издръжка и гледане от 7 годишно дете, което "лично или чрез трето лице" ще гледа майка ми срещу 3/4 от друг апартамент и там си е запазила правото на ползване. То детето дори не знае за това. В тази ситуация срещу кой трябва да са исковете?
За двора има само един съсобственик (детето) с 3/8, там са забравили да прехвърлят правото на ползване, така че най-добрият вариант е да се разпредели ползването. Това освен по съдебен начин има ли как да стане?
Благодаря!
chaika
Младши потребител
 
Мнения: 18
Регистриран на: 19 Юни 2024, 09:42

Re: Недопускане на собственик до имот от несобственик

Мнениеот ivanov_p » 05 Авг 2024, 16:42

За апартамента от който 3/4 са дарени на малолетен и майка ви живее в него се води иск срещу собственика, след поискване на обезщетението. Поканата трябва да е до малолетния, а иска срещу него, но чрез родителите му. Тук може да има проблеми и да се възрази, че те не са ви ограничавали ползването, заради което трябва да се осигурят свидетели относно това обстоятелство. За целта трябва да изискате с покана от съсобственика да ви се предадат ключове от имота. Вероятно има доказателства и по делото с обезпечителната заповед, затова съвети на сляпо не се дават, защото подвеждат.
Искът за прехвърления на любовника апартамент, който се дава под наем от майка ви е срещу нея за неоснователно обогатяване по ЗЗД с давностен срок от 5 години, но пак трябва да се помисли.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4503
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Недопускане на собственик до имот от несобственик

Мнениеот teogeo » 05 Авг 2024, 17:09

ivanov_p написа:За апартамента от който 3/4 са дарени на малолетен и майка ви живее в него се води иск срещу собственика, след поискване на обезщетението. Поканата трябва да е до малолетния, а иска срещу него, но чрез родителите му. Тук може да има проблеми и да се възрази, че те не са ви ограничавали ползването, заради което трябва да се осигурят свидетели относно това обстоятелство. За целта трябва да изискате с покана от съсобственика да ви се предадат ключове от имота. Вероятно има доказателства и по делото с обезпечителната заповед, затова съвети на сляпо не се дават, защото подвеждат.
Искът за прехвърления на любовника апартамент, който се дава под наем от майка ви е срещу нея за неоснователно обогатяване по ЗЗД с давностен срок от 5 години, но пак трябва да се помисли.


Иванов, мааалка корекция.

Когато един съсобственик използва ЛИЧНО целия имот, тогава дължи на останалите съсобственици припадащата им се част от "наема" СЛЕД ПОКАНА. Така е.

Ако обаче съсобственик е отдал под наем/аренда (каквото и да е облигационно възмездно ползване) на ТРЕТО ЛИЦЕ имота, то тогава дължи на останалите съсобственици припадащата им се част БЕЗ ДА Е НУЖНА ПОКАНА. От момента на наема. Правното основание на такъв иск е чл. 30, ал. 3 от ЗС, а не 59 от ЗЗД (неоснователно обогатяване).

и - да, прав си - независимо от периодичния характер на вземането и по двете хипотези, давността между съсобственици е 5 години, не 3.
Аватар
teogeo
Активен потребител
 
Мнения: 1596
Регистриран на: 15 Юли 2009, 22:28

Re: Недопускане на собственик до имот от несобственик

Мнениеот ivanov_p » 05 Авг 2024, 17:46

Апартамента е даден под наем не от собственика-любовник, а от майката-ползвател. Дадена е под наем чужда вещ и иска е от собственика срещу наемодателя.
По първия случай, където живеят ползвателката и приятеля й в дарената на малолетния част и ползват частта на питащата, ще трябва да се докаже кой е лишил от ползване питащата за да се определи дали иска ще е по ЗС или ЗЗД. Според мен.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4503
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Недопускане на собственик до имот от несобственик

Мнениеот teogeo » 06 Авг 2024, 10:01

ivanov_p написа:Апартамента е даден под наем не от собственика-любовник, а от майката-ползвател. Дадена е под наем чужда вещ и иска е от собственика срещу наемодателя.
По първия случай, където живеят ползвателката и приятеля й в дарената на малолетния част и ползват частта на питащата, ще трябва да се докаже кой е лишил от ползване питащата за да се определи дали иска ще е по ЗС или ЗЗД. Според мен.


Иванов, да идеш в университета и да си искаш семестриалните такси за семестъра, в който са те учили на вещно право. Нищо не си научил.

При гол собственик (nuda proprietas) и учредено ограничено вещно право на ползване (ОВПП) можеш ли позна кой има право да отдава имота под наем (и съответно да прибира гражданския плод - наемната цена)?
ТОВА Е ПОЛЗВАТЕЛЯТ, А НЕ ГОЛИЯТ СОБСТВЕНИК. Правото на ползване = лично ползване / плодоползване.

Чок язък!
Аватар
teogeo
Активен потребител
 
Мнения: 1596
Регистриран на: 15 Юли 2009, 22:28

Re: Недопускане на собственик до имот от несобственик

Мнениеот chaika » 06 Авг 2024, 11:28

Благодаря за мненията!
Обезщетение се иска от ползвателя, на което име са договорите за наем. Може ли да се направят покани към собствениците от сега, 2024 година да бъдат отговорни заедно с ползвателката, в случай, че се окаже толкова бедна след продажбата на 20 апартамента и сегашните дарения/договори за издръжка и гледане, че да не може да ми плати каквото ми дължи след 5 години когато биха свършили дела на три инстанции и последващо изпълнително дело?
Също може ли да се направи нещо по отношение на подписани договори за наем за цял апартамент?, след обезпечителна заповед. Въобще по някакъв начин наказуемо ли е да се подписваш на документи, които съдържат невярна информация умишлено, да прехвърляш и даваш под наем имот след като обезпечителната заповед е точно срещу това? То и по сегашното дело майка ми твърди, че това не било нейния подпис на предишния договор за наем, след като дори нейните свидетели казаха, че имало имталианец наемател. Затова си мислех да помоля районния полицай да дойде да напише някакъв протокол за ситуацията да видим дали ще кажат че и полицаят лъже в бъдещи дела.
Може ли да се направи иск за разпределяне на ползване към майка ми като ползвател на двата апартамента, които са един до друг и малкият апартамент е горе-долу 1/4 от големия, така че съдът да разпредели ползване по един апартамент на собственик, големият на нея, малкият на мен? Тя няма други наследници.
Този иск е само на първа инстанция, бързо ще се приключи и ще мога да си ползвам малкия апартамент.
chaika
Младши потребител
 
Мнения: 18
Регистриран на: 19 Юни 2024, 09:42

Re: Недопускане на собственик до имот от несобственик

Мнениеот ivanov_p » 06 Авг 2024, 16:14

Чок язък!

А не е ли по-добре да се чете с очила или да си припомним лекциите за тълкуване на текст? Искът за наем е срещу майката, която е дала целия апартамент под наем, а не само 3/4 от него. Не съм писал, че трябва да е срещу любовника, собственик на тези 3/4. Искът не е вещен, а в облигационен, юридическия факт който го обуславя - отдаването под наем на чуждата 1/4 от имота, тази на питащата.
Ако договора за наем беше само за 3/4 от имота, а наемателя беше отказал достъп искът щеше да е срещу него.
Ако съсобственика беше дал целия имот под наем, искът пак щеше да е срещу него, а не срещу ползвателката, защото предмет на иска е отдадената чужда 1/4 от имота, а за другите 3/4 да се разбират съсобственика и ползвателката.

Сложно е при другия апартамент, съсобственик, ползвател, навлек и всичко ще се реши по доказателства, които трябва да се осигурят преди завеждането на иска, защото те ще определят ответника. Ако това ми беше на главата първо щях да взема нотариалния акт и да извикам ключар, като заведа и двама свидетели които да установят кой отказва достъп, а след това ще се жаля в полицията или прокуратурата. С желание или без никакво те ще направят проверка и ще свалят извънсъдебни признания от цялата тайфа. Чак като установя кой е лишил питащата от достъп ще се напъна да мисля за иска.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4503
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53


Назад към Имотни казуси


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 37 госта


cron