начало

Без номинации за шеф на ВАС в първото заседание на ВСС след старта на процедурата Без номинации за шеф на ВАС в първото заседание на ВСС след старта на процедурата

закупуване на имот

Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


закупуване на имот

Мнениеот donna2 » 29 Фев 2004, 21:05

Имам следният въпрос -семейство в което съпругата е българска гражданка ,а съпруга чужденец желаят да закупят имот в България ,имота представлява земя и сграда . Съпругата е българска гражданка и за нея не важи забраната за придобиване на земя ,но този имот по нашето право е СИО .
Питам ви има ли право да закупят имота?
donna2
Потребител
 
Мнения: 992
Регистриран на: 17 Юни 2004, 18:48

Re: закупуване на имот

Мнениеот go » 29 Фев 2004, 23:00

zabranata za zakupuvane na zemya ot chujdestranni grajdani ne vajeshe li samo po otnoshenie na zemedelska zemya...
go
 

Re: закупуване на имот

Мнениеот go » 29 Фев 2004, 23:02

a i zemyata kum imota kakto ste go dala v suvkupnost ne predstavlyava li samo obslujvashta go chast
go
 

Re: закупуване на имот

Мнениеот donna2 » 29 Фев 2004, 23:26

имот който представлява земя и сграда означава парцела и изградената върху него сграда казано най -просто казано къща с двор , а що се отнася до забраната за %E
donna2
Потребител
 
Мнения: 992
Регистриран на: 17 Юни 2004, 18:48

Re: закупуване на имот

Мнениеот donna2 » 29 Фев 2004, 23:29

не знам как стана но явно не е излязъб целият текст
забраната е въобще за земя ,няма значение дали е земеделска или не или пък е гора
donna2
Потребител
 
Мнения: 992
Регистриран на: 17 Юни 2004, 18:48

Re: закупуване на имот

Мнениеот Иван » 01 Мар 2004, 15:20

Чл.22 ал.1 КРБ е категоричен. Следователно при закупуване на земя от единия съпруг-български гражданин, същата няма да стане СИО. Чужденецът-съпруг ще има облигационно вземане към съпруга-бълг.гражданин.
Иван
 

Re: закупуване на имот

Мнениеот donna2 » 01 Мар 2004, 15:58

Интересно виждане но нашите закони все още не уреждат разделност на имуществото придобито по време на брак от съпрузите ,такава идея имаше в проекта на СК ,но това уви не е факт .
donna2
Потребител
 
Мнения: 992
Регистриран на: 17 Юни 2004, 18:48

Re: закупуване на имот

Мнениеот Иван » 01 Мар 2004, 16:34

Донна,
Съвсем накратко изложих виждането си. Знам, че това което пишеш е точно така. Но какви са другите варианти?
1.Съпругът бг не може да придобие земята, защото и съпругът му чужденец не може. Но тогава това е неоправдано ограничаване на конституционно гарантирани права, което според мен е абсолютно недопустимо и не може да бъде тълкувано в този смисъл.
2.Придобиване в режим на СИО, и задължение за чужденеца за прехвърляне на имота след прекратяване на брака. Но това е в противоречие с посочения чл.22 КРБ, доколкото там изрично са указани способите за придобиване на недвижим имот-земя, И НА ДРУГИ ВЕЩНИ ПРАВА. Смятам, че не можем да тълкуваме разширително тази императивна и ограничителна конституционна норма, която има върховно действие, дори с оглед разпоредбата на чл.133 СК, която се явявя препращаща норма на международното частно право. При колизия между двете норми ще трябва да предпочетем тази на КРБ.
3.Остава изложения от мен вариант. Принципа за СИО ще търпи ограничение с оглед международния елемент в правоотношението, и наличието на по-висша в йерархията на нормативните актове правна норма.
Иван
 

Re: закупуване на имот

Мнениеот Знаещ » 01 Мар 2004, 17:18

Купувач по сделката да бъде само съпругата - българската гражданка.
Знаещ
 

Re: закупуване на имот

Мнениеот яstavrev » 01 Мар 2004, 22:09

Аз мисля,че може.В чл.29 от ЗС и чл.22 от КРБ се казва,че чужденци не могат да придобиват право на собственост върху земя в страната.В случая собствеността може да се купи на името на съпругата.По силата на чл.19 от СК се създава оборимата презумция ,че имота принадлежи на двамата съпрузи,т.е. имота става СИО,а не обикновената собственост по чл.29 ЗС.
Освен това,тъй като горните норми са императивни и създават законово ограничение, те не могат да се тълкуват разширително ,т.е. и че се отнасят за закупуване на земя от чужденец в СИО.
Практически също няма да има проблем,тъй като купувача български гражданинг ще попълне само декларация за семейно и гражданско състояние,в която не се иска да се декларира с какво гражданство е другия съпруг.
яstavrev
 

Re: закупуване на имот

Мнениеот donna2 » 01 Мар 2004, 22:13

това ми харесва въпроса наистина ме интересува
благодаря на всички
donna2
Потребител
 
Мнения: 992
Регистриран на: 17 Юни 2004, 18:48

Re: закупуване на имот

Мнениеот intelekta » 02 Мар 2004, 17:34

Провери Закона за чуждестранните инвестиции, ако тръгнем по линията на мислене ,че покупката е инвестиция- ще се разреши и на чужденеца да купи земя; впрочем такава забрана съществува само в някои закони, но както знаем напр. чрез акции от фирма собственик на земя и чужденеца е собственик/ някои смятат ,че не е ......теоретици........./
intelekta
 


Назад към Покупко-продажба


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 46 госта


cron